Çalışmanız için belirlenen analiz yöntemleri için en uygun istatistik paket programı uzman ekibimiz tarafından belirlenmektedir.

Kullandığımız başlıca istatistik programlarını aşağıda görebilirsiniz.

MINITAB

1972 yılında, daha çok Windows işletim sistemi için tasarlanan kolon bazlı çalışan istatistiksel bir paket programdır. Veri giriş ekranı, çıktı sayfaları, grafik pencereleri gibi farklı ekranlardan oluşur. Excel benzeri veri girişi yapılmaktadır. Piyasada bulunan son sürümü MINITAB 17.0 ‘dır.

R Project

1993 yılında Yeni Zelanda Auckland Üniversitesinde geliştirilmiştir. İstatistik hesaplama ve grafikler için hazırlanan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Kurulumu oldukça kolay ve ücretsizdir. Dünya üzerinde akademik ortamda kullanımı oldukça yaygındır.

STATA

1985 yılında StataCorp tarafından geliştirilmiş lakin beklenen ilgiyi bulamamıştır. Sadece müşterilerimizin özel talepleri doğrultusunda tercih edilir.

SYSTAT

Genel amaçlı istatistik paket programlarından biridir. Grafik oluşturma geliştirme araştırma alanlarında kullanılır.

SPSS

İngilizce açılımı “Statistical Package for the Social Sciences” olan ilk olarak 1968 senesinde piyasaya sunulmuş istatistiksel analiz için hazırlanan bir paket programdır. 2009 yılında IBM şirketine satılmış ve en son sürümü IBM SPSS Statistics 22.0 ‘dır. Piyasada bulunan tüm işletim sistemleri için (Windows, Mac OS X ve Linux) ayrı sürümleri mevcuttur. Öğrenilmesi kolay, kullanımı pratik, çıktı ve grafikleri oldukça başarılıdır. Başta anket değerlendirmesi olmak üzere tüm istatistik analizlerinin uygulanmasında kullanıcılara fayda sağlamaktadır.

SAS

(Statistical Analysis System) North Carolina State Üniversitesinde SAS Enstitüsü tarafından 1966-1976 yılları arasında geliştirilmiş ve C programlama dili ile yazılmıştır. İleri düzey istatistik hesaplamalarda kullanılır. Diğer paket programlarla karşılaştırıldığında kullanımı çok daha zordur. SAS Programı daha çok komut(macro) yazmaya dayalı bir programdır. Var olan paket programlarla amaçlanan sonuca ulaşılamadığı taktirde başvurulan bir programdır.

STATGRAPHICS

MATLAB

1970’lerin sonunda geliştirilmeye başlanmıştır. Matris tabanlı matematiksel hesaplama ve programlama dilidir. Java, Fortran, C ve C++ programlama dillerini içerir. Özellikle mühendislik alanındaki çalışmalar için yararlı ve kurtarıcı bir programdır.

EVIEWS

İlk sürümü 1994 yılında piyasaya sürülmüş özellikle ekonometrik analizler için kullanılan bir paket programdır. EVIEWS, genel istatistiksel analizler için de kullanılabilmesine rağmen, özellikle regresyon analizi ve ekonometrik analizlerde yoğunlaşmıştır.

NCSS

1981 yılında geliştirilen NCSS programı yukarıda sıraladığımız programların hepsinin yaptığı analizleri yapabilmesine rağmen, onlar kadar ilgi kazanamamıştır. Özel olarak örnek genişliğinin belirlenmesinde ve güç (power) analizlerde kullanılır.